Melyik a legjobb vízteres kandalló? A vízteres kandalló működése

A vízteres kandalló egy kandalló és egy kazán keresztezése, amely fűtésrendszerre köthető, így egy teljes ház fűtése megoldható vele.
- A kandalló mert az üvegezett felületeken sugárzó hőt ad le (ezt a kazán nem tudja). Az üvegfelületen keresztül azt a helységet fűti ahol be lett építve és természetesen így élvezheti a tűz látványát (ez az azok amiért kandalló vásárlásán gondolkozik).
- Egyben kazán is, mert a vízterének köszönhetően a teljesítménye egy részét a fűtésrendszerben lévő víz felmelegítésére fordítja. A beépített vízteres hőcserélőben a víz felmelegszik a tüzelés hatására. A felmelegített vizet továbbítjuk a fűtésrendszer csövein át a radiátorok mint hőleadók vagy fűtőeszközök felé. Ezzel a megoldással el tudjuk szállítani a kandalló által előállított meleget a lakás akár legtávolabbi pontja felé is. A megfelelő kialakítással akár a fürdéshez, mosogatáshoz szükséges melegvíz előállítására is alkalmas.
A vízteres kandalló előnyei és hátrányai
Előnyei
- a fatüzelés ma az egyik legolcsóbb fűtés, mivel a légfűtésű kandalló alap esetben egy helység fűtését látja el, a teljes épület fűtésének megoldására a vízteres kandallóbetét a kézenfekvő megoldás.
Tűzelőanyag típus | Közelítő költség (egység/kWh) |
Nappali áram | 0,42/kWh |
Földgáz | 0,21/kWh |
Tartályos (PB) gáz | 0,42/ kWh |
Fűtőolaj | 0,37/kWh |
Szén | 0,11/kWh |
Brikett | 0,13/kWh |
Fa | 0,10/kWh |
Pellet | 0,2/kWh |
- A légfűtésű kandallóhoz hasonlítva komfortosabb, mert az egész ház egységes felfűtését meg tudja oldani a segítségével.
- Környezetbarát: a fa elégetésekor nem keletkezik több szénmonoxid, mintha az adott esetben elkorhadna.
- A vízteres kandallós fűtési rendszer kiegészíthető napkollektoros fűtéssel ami még inkább környezetbarát és költségtakarékos. Használati melegvíz ellátás is megoldható a használatával. A kandalló akár kiegészítő fűtésként is használható
- Biztonság: leválhat a gázszolgáltatóról
Hátrányai
- a gázfűtéshez hasonlítva kevésbé kényelmes, mert a kandallót rakni kell, és jó minőségű tűzifáról is gondoskodnia kell
- A légfűtéses kandallóhoz képest jelentős többletköltséggel jár a beruházás
- A légfűtéses kandallóhoz viszonyítva a karbantartási és fenntartási költségek magasabbak.
- A légfűtéses kandalló nem igényel semmilyen plusz energiát, arra minden körülmények között számíthat, ha nincs áram, vagy ha nincs gáz sem. A vízteres vagy központi fűtésrendszerre köthető változatok működtetéséhez mindenképpen kell elektromos áram.
Mi kell a vízteres kandalló működtetéséhez:
- Kémény
- Vízteres kandalló
- Zárt égésterű vízteres kandallók esetén frisslevegő utánpótlás
- Központi fűtésrendszer
- Épületgépészeti és villamos tartozékok
Nézzük meg ezeket külön-külön
1. A kémény
jó minőségű, szigetelt (minél több szigeteléssel) és megfelelő keresztmetszetű kémény szükséges, mert a vízteres kandallók kilépő füstgáz hőmérséklete általában alacsonyabb a légfűtéses változatokénál. Az alacsonyabb hőmérséklet kisebb huzatot eredményez a kéményben, így a vízteres kandalló típusok érzékenyebbek a megfelelő kéményméretre.
2. A vízteres kandallóbetét vagy kályha
A vízteres hőcserélő elhelyezése szempontjából a vízteres kandalló lehet:
- vízköpenyes változat: az égésteret vízköpeny veszi körül. Ez a rosszabb változat, mert a tűztér égésterére pára csapódik le. A páralecsapódás az égéstermékkel együtt büdös kátránykérget képez. A kátrány egyrészt szigetel, és emiatt erősen rontja a hatásfokot, másrészt a lerakódás a legveszélyesebb kandallós katasztrófa kialakulásának, a koromégés melegágya. A koromégés egy magas hőmérsékletű lassú égési folyamat, amelyet sem a kémény sem a kandalló nem visel el és akár épülettüzet is okozhat. Elkerülni vízköpenyes változatoknál csak rendszeres karbantartással lehet.
- Felső hőcserélős változat: ez a jobb konstrukció mert a rendszer kondenzációra kevésbé hajlamos.
3. Zárt égésterű vízteres kandallók friss levegő utánpótlása
A nyitott égésterű vízteres kandallókban egy felső vagy köpenyes hőcserélő található, más kiegészítőjük nincs. Ennek a változatnak a biztonsági köreit a készüléken kívül kell kialakítani. Ez a készülék nem köthető közvetlenül zárt fűtésrendszerbe! A nyitott rendszerű vízteres kandalló csak hőcserélővel elválasztva és nyitott tágulási tartály alkalmazása mellett illeszthető a zárt fűtésrendszerhez. Ez azért van, mert ha a kandallóra sok fát tesz, és felforr benne a víz, akkor a vízgőz nem tud távozni, és a kandalló fel is robbanhat. Amennyiben a kandallót nyitott tágulási tartályra kötik, akkor nem tud felrobbanni. A hőcserélőre azért van szükség, hogy a nyitott kandallós kört a zárt fűtésrendszerhez kapcsolhassa. Ezzel szemben a zárt rendszerű kandallók vízteres hőcserélőjében van egy plusz hőcserélő (csőkígyó), amely mely hűtőkörként működik. A csőkígyóra rá kell kötni a hálózati hideg vizet, amely túlfűtés esetén visszahűti a kandallót. A kandalló által - elhasznált levegőt pótolni kell, különben füstmérgezési szituációk alakulnak ki, illetve oxigén hiányában egész egyszerűen nem fog égni a tűz. Ezért a zárt égésterű kandallók esetében gondoskodni kell a friss levegő utánpótlásról. Kattintson ide, ha a zárt égésterű kandallók legfontosabb jellemzőiről szeretne olvasni.
4. Központi fűtésrendszer
Vízteres kandallók esetén – ha korábban nem volt – ki kell alakítani, mert különben nem tudjuk szétosztani a kandalló által termelt hőenergiát a fűtendő helységek.
5. Épületgépészeti és villamos tartozékok
A vízteres kandallót hozzá kell kapcsolni a központi fűtésrendszerhez, amihez épületgépészeti tartozékokra van szükség. Ezek a teljesség igénye nélkül általában az alábbiak:
- szivattyú(k),
- tágulási tartály vagy hőcserélő
- szondák, csőtermosztátok
- vezérlő elemek, hőmérők
- relé
- biztonsági és keverőszelepek
- szünetmentes tápegység
- opciós megoldásként puffertartály
- stb.
A puffertartály alkalmazása nem kötelező, de hatékony megoldás lehet:
- ha napkollektoros rendszerhez illeszti
- ha főfűtésként használja a kandallót de nincs lehetősége egész nap rakni a tűzre: a puffer raktározza el a hőt.
- Használati meleg vizes rendszerek esetén
- ha azt szeretné, hogy a kandalló és a gázfűtés egyszerre akár egyidejűleg is működhessen.
A pontos listát a kandalló épületgépészeti bekötését végző szakember állítja össze a helyszín, vízteres kandalló és a helyszínen adott épületgépészeti rendszer adatai alapján. Az épületgépészeti munkálatokat mindig bízza szakemberre!
Mitől függnek a vízteres kandalló árak?
A légfűtése kandallók esetén a költségek az alábbiakat tartalmazzák:
- kémény
- kandalló tűztér
- be és/vagy körbeépítési költség.
A vízteres kandalló árak további összetevői:
- kémény
- kandalló tűztér
- be és/vagy körbeépítési költség
- + épületgépészeti szerelvények
- + munkadíj.
A vízteres kandallók eleve magasabb ára és a járulékos költségek miatt egy központi fűtésrendszerre köthető kandalló biztosan több százezer forintos nagyságrendű költségnövekedést jelent. A plusz hőcserélő nélküli vagy nyitott fűtésrendszerre alkalmas vízteres kandallók olcsóbbak, de csak abban az esetben ha nyitott fűtésrendszerre köti (viszont a nyitott rendszerek elavultak). A nyitott változat zárt rendszerhez történő kapcsolása halmozza a költségeket és műszakilag is rosszabb kivitelt eredményez. Zárt fűtésrendszer esetén minden esetben olyan kandallót vásároljon amelyet zárt rendszerre terveztek és amelyikben beépített hűtőkör van!
Milyen a jó és korszerű vízteres kandalló?
Amennyiben nem egy hétvégi ház fűtését hanem jól megtervezett korszerű otthona fűtésrendszerébe szeretné a vízteres kandallót vásárolni az alábbiakat vegye figyelembe:
- a készülék legyen zárt rendszerű, hűtőkörös: biztonságos és olcsóbb a fűtésrendszerhez történő illesztése
- a kandalló legyen felső hőcserélős, ne vízköpenyes: jobb konstrukció, biztonságosabb
- a kandalló legyen jól karbantartható. Ne válasszon olyan típust, amit nem lehet megfelelően karbantartani, például amiben csöves hőcserélő van
- a kandalló legyen kerámia betétes. Ez magasabb égési hőmérsékletet biztosít alacsonyabb páralecsapódással
[products limit="9" columns="3" category="vizteres-kandallo-kalyha"]